10 Mart 2016 Perşembe

Dönüşüm

Bir süredir haberlere bakmıyorum. Twitter, facebook vs hepsine kapattım kendimi. Hayatımın orta yaş denilen evli ve çocuklu şu dönemini dolu dizgin yaşarken enerjimin artık eskisi gibi yüksek olmadığının farkındayım. Kaynaklarımı artık daha verimli kullanmalıyım ve dünya, ülke gündemi deyim yerindeyse enerjimi emip tüketiyor. Sosyal medya ayrı bir konu, seçici bir yaklaşımla beslenmek de tüketmek de mümkün, o belki ayrı bir yazı konusu.

Dünya ve ülke gündemi derken malum, içinde bulunduğumuz coğrafya sorunlu. Ülke açısından yönetimin tepesindeki "lider" kişi ve çevresi korkunç sorunlu.

Bu noktada ben bir karar verdim. Öncelikle bakış açımı değiştirdim, bu lider ve çevresindeki troll ve troliçeleri artık bir çekirge sürüsü, bir deprem veya sel gibi doğal bir felaket olarak görmeye karar verdim.

Doğal bir felakete karşı ne yapabilirsiniz; depremse evinizi güçlendirmeniz gerekir -Burada ev kendi kişiliğimiz ve kendi gelişimimiz oluyor-, çekirge sürüsüyse bir önceki mahsülden kenara ayırdıklarınız önemlidir -tasarruf ve birikim-, selse evinizi nehir yataklarından uzak tutmak -başka bir ülkeye yerleşme alternatiflerini düşünmek ve hazır olmak- bir çözüm olabilir. Kısacası yeteneklerini geliştirmek, mesela bir dil daha öğrenmek, harcamalara dikkat edip bir nebze birikim yapabilmek, çevre yapmaya çalışıp kanalları açık tutabilmek gibi şeyler. Ve şunu da unutmamak; bir doğal afet oluştuğunda kaçınılmaz olarak birileri etkilenecek, bir şeyler değişecektir. Psikolojimizi her olasılığa karşı hazır tutabilmek önemli. -Psikoloji okumak, anlamaya çalışmak da-

Alternatif bir çözüm yolu da düşündüm elbette, bir siyasi partiye üye olup aktif siyaset yapmak, bir yerlere gelip bir şeyleri değiştirebilmek. Şu an için seçtiğim yol bu değil, bu nedenle siyaseti de hayatımdan tümüyle çıkarıyorum.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder